Літературні ювіляри 2017 року

Джон Рональд Руел Толкін


125 років від дня народження Джона Рональда Руела Толкіна (англ. John Ronald Reuel Tolkien) (1892-1973), видатного англійського письменника, лінгвіста, філолога-медієвіста, класика світової літератури ХХ ст., одного із фундаторів жанрового різновиду фантастики — фентезі, всесвітню славу якому приніс роман «Володар Перснів». Толкін був оксфордським профессором англосаксонської мови, англійської мови та літератури. Разом з близьким другом Клайвом Стейплзом Льюісом (Хроніки Нарнії) був членом літературної спілки "Інклінгів". Отримав звання Командора Британської імперії.
Перші літературні (власне, поетичні) спроби Дж. Р. Р. Толкіна датуються початком 1910-их рр. До середини 30-их рр. XX ст. Дж. Р. Р. Толкін лишався маловідомим літератором, чиї поезії з'являлися або в профільних філологічних журналах, або у випадкових публікаціях. Однак уже у воєнні роки він займався конструюванням вторинного чарівного світу і писав історії про нього. Уся сукупність легенд та міфів про вигаданий світ Середзем'я за життя Дж. Р. Р. Толкіна так ніколи і не була оприлюднена. Видавці ні до, ні після успіху «Гобіта» не наважувалися їх видавати, побоюючись незвичності жанру, обраного автором. Крім творів, пов'язаних із вторинним світом майбутніх «Гобіта» та «Володаря Перстенів», Дж. Р. Р. Толкін писав різноманітні історії для своїх дітей, переважна більшість яких була вперше оприлюднена лише після феноменального успіху «Володаря Перстенів», коли саме ім'я автора було запорукою фінансової вигоди від видання.
Прийнято вважати, що сюжет повісти "Гобіт, або туди і звідти" виріс з усної казки, вигаданої для дітей письменника. Але сам Толкін полюбляв розповідати іншу історію - під час перевірки студентських робіт йому трапився чистий аркуш паперу, на якому профессор неочікувано написав: «У норі під землею жив собі гобіт». Так і з'явився персонаж, котрий став основою повісті, а пізніше трилогії "Володар перснів".
Повість "Гобіт, або туди і звідти" була опублікована в 1937 році і не передбачала продовжень. Проте заоохочений видавцем Толкін все ж таки написав продовження "Володар Перснів" яке було опубліковане в трьох томах у 1954-1955 роках. Інші книги про Середзем'я зокрема "Сильмариліон", "Діти Гуріна" та ін. були видані вже по смерті письменника.
Книги набули величезної популярності завдяки незвичному в ті часи жанру, цікавому сюжету, персонажам, та звісно пропрацьованому світу Середзем'я, з власною історією, міфологією, расами, навіть мовами. Толкін створив окремо більш як двадцять різних мов, вигаданих ним, які мають особисту граматику та лексику і можуть бути вивчені на рівні будь яких справжніх мов.
Зараз важко знайти людину, яка не знала б цього видатного письменника або його творів. Книги Толкіна популярні в усьому світі і по них навіть знімають фільми. Екранізації його книг почали знімати ще в кінці 60-х років, але, звісно, найвідомішими є дві трилогії від режисера Пітера Джексона.
Багато з напрацьвок Толкіна ще й досі не були опубліковані, його діти та онуки постійно знаходять все нові й нові роботи письменника, а тому фанати та просто любителі хорошої літератури завжди можуть сподіватися на нові публікації безсметного письменника.




Коментарі